A fogyasztói csoport egy olyan rendszer, amelybe sok jóhiszemű fogyasztó lépett már be, működését azonban csak később – későn – értették meg, amikor már súlyos összegeket fizettek ki úgy, hogy nem kaptak cserébe semmit. A fogyasztói csoport tagjai úgymond egymásnak adnak kölcsön. Mindenki rendszeresen befizet egy bizonyos összeget, majd az így összegyűlt megtakarításból megvásárolják a szerencsés tagnak az általa kiszemelt terméket, ingatlant, szolgáltatást. Akár „kisorsolnak” egy tagot, akár nem, a számára meghatározott törlesztőrészleteket fizetnie kell mindaddig, amíg a csoport minden tagja hozzá nem jut az általa megszerezni kívánt áruhoz, vagy szolgáltatáshoz.
– Ha valaki előtörlesztést vállal, előre kifizeti a még meg sem kapott összeg egy részét. Ha több ilyen tag is van, sorsolással döntik el, ki jut a vásárlói joghoz.
– Olyan esetek is vannak, amikor kizárólag sorsolással dől el, ki kapja meg az igényelt összeget. Ha valakire tehát rákacsint Fortuna, azonnal hozzájuthat a vásárlói joghoz, de olyan is lehet, hogy évekig kell várnia az illetőnek.
A 30 napos határidő elteltével csak rendes felmondással lehet megszüntetni a szerződést. Ilyenkor a regisztrációs díjat már nem fizetik vissza, az addig befizetett részleteket pedig csak a futamidő végén, a kamatok nélkül kapja vissza a fogyasztó.
Ha előtörlesztést vállalt a következő közgyűlésre, úgy a szerződéstől a közgyűlés napjáig állhat el. Érdemes azonban ezekre odafigyelni, hisz a közgyűlés napja akár a szerződéskötést követő napra is eshet, ezáltal az elállási idő lerövidül.